Ocena genotoksyczności związku chemicznego, surowca lub produktu -Test Rec-Assay

 

wykonany z użyciem odpowiednich szczepów Bacillus subtilis dostarcza danych do profilu oceny toksykologicznej pojedynczego związku chemicznego lub układu surowców w końcowym produkcie lub materiale. Wynikiem jest ocena kontaktowego działania testowanego związku na DNA bakterii Bacillus subtilis (bardzo odpornych na działanie różnorodnych czynników chemicznych).

Test pozwala stwierdzić lub wykluczyć działanie toksyczne. Ujawnia uszkodzenie DNA, które wyraża się jako zahamowanie lub całkowity brak wzrostu defektywnych bakterii, które nie są zdolne do uruchomienia systemów naprawczych. Testy te dają możliwość ustalenia obecności lub braku interakcji określonego stężenia substancji chemicznej z materiałem genetycznym, która może implikować genotoksyczność.

 

  

badanie genotoksyczności

 

Zastosowanie:

Test Rec-Assay jest wykorzystywany do oceny bezpieczeństwa nowych związków, surowców i produktów. Jego wynik staje się pożądanym etapem poznania właściwości substancji i ich biozgodnego wykorzystania w różnorodnych obszarach, zwłaszcza w kosmetyce i medycynie. Wyniki testu pozwalają również ocenić wpływ różnych związków na środowisko.

Uniwersalność testu Rec-Assay wykonywanego przez laboratorium M&R LAB pozwala na jego szerokie wykorzystanie. Badanie pozwala ocenić synergistyczne działanie kilku komponentów, surowców kosmetycznych, substancji zapachowych i konserwujących, związków chemicznych, kosmetyków, a także materiałów, które mogą się znaleźć w bezpośrednim kontakcie z DNA komórek. Materiałami testowymi mogą być również polimery i tworzywa sztuczne. Przykładowe wyniki badań zaprezentowano na poniższych fotografiach.

 

płytki

 

Fot. 1.
Płytka 1: prawidłowe wzrosty szczepów Bacillus subtilis świadczące o braku szkodliwego działania dwuchromianu potasu (0,5g/dm3) na szczep dziki i zmutowany. Ocena działania: brak działania toksycznego i genotoksycznego

Płytka 2: uszkodzenie DNA i brak możliwości naprawy szczepu Bacillus subtilis rec(-) pod wpływem działania dwuchromianu potasu (5g/dm3). Ocena działania: nietoksyczny, działa na DNA.

nietoksyczne, ale działa na DNA

 

Fot. 2:
Płytka 3: Uszkodzenie DNA i brak możliwości naprawy szczepu Bacillus subtilis rec(-) i rec(+) pod wpływem działania olejku z drzewa herbacianego. Ocena działania: stężenie toksyczne i genotoksyczne

Płytka 4: Uszkodzenie DNA i brak możliwości naprawy szczepu Bacillus subtilis rec(-) pod wpływem działania olejku z drzewa herbacianego. Ocena: stężenie nietoksyczne, ale działa na DNA.

Zapraszamy do kontaktu: M&R LAB, dr Renata Szczygłowska, tel. +48 695 560 570

Lokalizacja

M&R LAB
Microbiology & Research
Lipnik 2,
63-507 Kobyla Góra
Tel.
    +48 695 560 570
  
E-mail:
        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.